Jakie okrycia wirzchnie najlepiej sprawdzą się dla aktywnych osób?
Jesień już u progu, więc najwyższy czas pomyśleć o dobrej kurtce na chłodniejsze dni. Szukając idealnego okrycia wierzchniego na jesień, możemy przebierać w ogromnej ilości stylów, krojów oraz modeli. Jednak jaka kurtka sprawdzi się najlepiej dla osoby aktywnej? Spróbujmy znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kurtki przejściowe w wydaniu casualowym
Hitem ostatnich lat są kurtki parki, które dzięki przedłużanemu tyłowi zapewniają komfort cieplny. Poza tym ich krój sprawia, że wyglądają nowocześnie i stylowo. Często są też inspirowane militarnymi detalami lub kolorystyką, co nie dziwi, ponieważ ich charakterystyczny, przedłużany tył wywodzi się właśnie z kurtek projektowanych dla armii.
Do klasyki przejściowych stylizacji zaliczamy zarówno wiatrówki, jak i bomberki. Wiatrówki to lekkie kurtki chroniące przed słońcem, deszczem oraz wiatrem. Z kolei bomberki to krótkie kurtki z szerokim ściągaczem u dołu. Oba typy mogą występować z kapturem lub bez. Kaptur sprawia, że kurtka jest praktyczniejsza, zwłaszcza gdy jest zimno, ale z drugiej strony traci na tym nieco elegancji.
Jakie kurtki przejściowe sprawdzą się dla osób aktywnych?
Domeną osób aktywnych jest spędzanie czasu na dworze. Może być to spowodowane obowiązkami zawodowymi lub uprawianiem aktywności fizycznych. Na ten moment załóżmy po prostu, że codzienne obowiązki wymagają częstej obecności poza czterema ścianami.
Do najbardziej uniwersalnych kurtek zaliczamy te o klasycznym kroju, wykonane z tkaniny softshell. Najczęściej są to kurtki krótkie, wyposażone w kaptur lub stójkę ochraniające kark przed zimnem. Tkanina softshell chroni przed wiatrem, a także cechuje się wysoką zdolnością do odprowadzania pary wodnej.
W przypadku wyższych temperatur lub większego wysiłku fizycznego doskonale mogą się sprawdzić bluzy lub polary. Razem ze sportowymi kurtkami znajdziecie ich szeroki wybór w ofercie firmy The North Face, która słynie z produkcji wysokiej jakości odzieży typu outdoor. Ciepła i odporna na wiatr kurtka The North Face to idealne rozwiązanie zwłaszcza na jesienną pluchę.
Jaka powinna być idealna kurtka dla wymagającego użytkownika?
Uprawiając sporty takie jak jazda na nartach albo snowboardzie, wspinaczka czy aktywności trekkingowe jesienią lub zimą, należy wyposażyć się w odpowiednią kurtkę. Ekstremalne warunki, takie jak silny wiatr, opady czy niskie temperatury nie wybaczają, ale mając właściwe wyposażenie, nie ma czego się bać.
Na silne deszcze najlepiej sprawdzą się kurtki z membraną. Jest to tak zwany hardshell, ponieważ materiał, z którego są wykonane, poddawany jest laminacji z membraną tworzoną przez cienką warstwę teflonu. Ich pory są mniejsze od kropli wody, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do środka, a jednocześnie pozwala na odprowadzanie potu ze skóry.
Z kolei kurtki sportowe wyposażone w softshell są lżejsze i skuteczniej odprowadzają parę wodną ze środka, ale nie są tak wodoszczelne, jak te z membraną. Kurtki z membraną lub softshellem występują w wielu krojach – od krótkich, po sięgające aż do uda. Większość z nich posiada sztywny kołnierz w formie stójki oraz kaptur, co poprawia komfort w trudnych warunkach.
Niezależnie od formy ochrony przed warunkami zewnętrznymi, ważnym wyposażeniem są także troki. Jest to klamra na plecionym pasku o wysokiej wytrzymałości. Najlepiej wybrać model z regulowanymi trokami.
Na jakie czynniki zwrócić uwagę wybierając kurtkę?
Źródłem komfortowego samopoczucia podczas aktywności w zimne dni jest warstwa izolacyjna, w jaką wyposażona jest kurtka. Do trzech najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych należą: puch, materiały syntetyczne, a ostatnio coraz popularniejsza staje się także klasyczna wełna.
Puch – można go znaleźć w wielu modelach kurtek przejściowych. Jest lekki, bardzo trwały oraz posiada najlepsze właściwości izolacyjne w stosunku do wagi. Do minusów należy zaliczyć wysoką cenę, dużą absorpcję wilgoci oraz to, że wolno schnie. Materiały syntetyczne – zachowują dobre właściwości izolacyjne nawet po zamoknięciu, nie odkształcają się oraz są tańsze w zakupie. Są za to cięższe od puchu i zajmują więcej miejsca. Wełna – również zachowuje swoje właściwości izolacyjne po zamoknięciu. Jest bardzo odporna na nieprzyjemne zapachy. Jeśli chodzi o minusy, należy wspomnieć, że jest stosunkowo ciężka oraz trudno ją skompresować.Za wodoszczelność kurtek odpowiada wspomniana membrana lub softshell. Podobnie oba materiały są odpowiedzialne za wiatroszczelność, która wyrażana jest w CFM (objętość stopy sześciennej powietrza przemieszczona w czasie jednej minuty). Największą cechują się kurtki z membraną, które mogą posiadać nawet 0 CFM. Ten typ kurtek nie sprawdzi się jednak podczas dużej aktywności w lepszych warunkach atmosferycznych. Jeśli nie mamy zamiaru uprawiać sportu w naprawdę ekstremalnych warunkach, to CFM 10-15 będzie najlepszym wyborem.
Jak widać, wybór idealnej kurtki przejściowej wymaga odpowiedzi na kilka pytań, ale wiedząc, w jaki sposób będziemy najczęściej jej używać, uda nam się dokonać właściwego wyboru. Tym bardziej, że naszą uwagę powinno zwrócić tak naprawdę tylko kilka najważniejszych parametrów – zwłaszcza jeśli nie będziemy podróżować w iście ekstremalnych warunkach pogodowych.