Ubieranie na cebulkę – co to oznacza i dlaczego jest ważne?
W okresie niższych temperatur oraz niepewnej pogody często słyszy się, że dobrym rozwiązaniem jest tzw. ubiór na cebulkę. Termin ten na stałe zagościł do naszego języka, ale czym tak naprawdę jest ubieranie się na cebulkę? Jakie korzyści może przynieść nam ten rodzaj dobierania odzieży?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym właściwie jest ubiór na cebulkę?
Ubiór na cebulkę to nic innego jak popularne określenie stroju warstwowego. Odpowiednio dobrane komponenty pozwalają utrzymać komfort termiczny ciała. Jest to szczególnie pożądane podczas zimy oraz miesięcy przejściowych, kiedy różnice temperatur mogą w ciągu jednego dnia sięgać nawet 15 stopni Celsjusza. W stroju na cebulkę wyróżniamy trzy warstwy.
- Warstwa podstawowa — mająca bezpośrednio kontakt ze skórą. Pełni funkcję ochronną przed zimnem. Jej głównym celem jest zapobieganie przedostawania się wilgoci. Do składników tej warstwy zaliczamy: bieliznę, koszulki, rajstopy, kalesony, legginsy. Istotny jest właściwy dobór materiału, który zapewnia cyrkulację powietrza.
- Warstwa izolacyjna – składają się na nią elementy odzieży ubierane na warstwę podstawową, takie jak uniseksowe swetry, bluzy męskie lub damskie czy spodnie. Poza izolacją warstwa ma za zadanie odprowadzić parę wodną skumulowaną przez warstwę podstawą i dostarczyć ją na zewnątrz.
- Warstwa zewnętrzna – do tej warstwy zaliczamy okrycie wierzchnie w postaci kurtki, płaszcza oraz dodatków. Głównym zadaniem jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Dokonując wyboru okrycia wierzchniego, zwróćmy uwagę na nieprzemakalne materiały.
Jakie korzyści płyną z ubierania się na cebulkę?
Ubiór na cebulkę wywodzi się z chłodnych, północnych rejonów Europy, czyli ze Skandynawii. Właśnie dlatego styl na cebulkę bywa też nazywany „skandynawskim systemem stylizacji”. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ mieszkańcy tego regionu opanowali nakładanie na siebie wielu funkcjonalnych warstw do perfekcji.
W okresach zimnych oraz przejściowych ubieranie kilku cieńszych warstw zamiast dwóch grubszych pozwala nam na lepszą regulację termiczną. Będąc na dworze w zimowy dzień, oczywiście ubieramy wszystkie warstwy, natomiast wchodząc np. do biura, gdzie jest ciepło, możemy jedną zdjąć, a drugą rozpiąć i pozostawić na ramionach. Dzięki temu oraz odpowiedniemu doborowi elementów poszczególnych warstw nie będziemy pocić się w ciepłym otoczeniu ani marznąć na dworze. Właściwości, jakimi warto kierować się wybierając składniki poszczególnych warstw, omówimy w ostatnim akapicie.
W jakich sytuacjach warto ubierać się na cebulkę?
Ubiór na cebulkę najlepiej sprawdza się w zimie oraz wiosną i jesienią. Zasadniczo największą korzyścią z ubierania się w ten sposób jest możliwość regulacji termicznej organizmu w zależności od temperatury otoczenia. W okresach przejściowych, takich jak wiosna czy jesień, występuje duża dobowa amplituda temperatur. Często jest tak, że gdy rano wychodzimy do pracy, jest bardzo zimno. Następnie wsiadamy do auta lub komunikacji zbiorowej, gdzie jest ciepło, a później idziemy znowu w zimnie do miejsca pracy.
Podczas tak wysokich różnic temperatur raz jest nam zimno, a za chwilę pocimy się w ogrzewanym pomieszczeniu. Właściwie skomponowany strój na cebulkę pozwala optymalnie wyregulować ciepło oddawane przez nasz organizm, a tym samym ograniczamy ryzyko przeziębienia, grypy i innych nieprzyjemnych przypadłości. Reasumując, strój na cebulkę polecamy wszystkim zwolennikom uniwersalnych rozwiązań, którzy każdego chłodnego dnia mają wiele obowiązków do wypełnienia i często się przemieszczają.
Zasady optymalnego ubioru na cebulkę
Podstawowe zasady cechujące ubiór na cebulkę, czyli warstwy, z jakich się składa, omówiliśmy w drugim akapicie. Do głównych założeń skandynawskiego systemu stylizacji należy odprowadzenie potu oraz ochrona przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak: woda, wiatr czy temperatura.
Najlepsze właściwości elementów warstwy podstawowej zapewniają materiały syntetyczne, czyli poliamid lub poliester, które nie absorbują wody. Gdy materiały te są odpowiedniej jakości wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz do kolejnych warstw. Pozwala to regulować temperaturę ciała bez odczuwania zimna. Kolejnym pozytywnym aspektem jest szybkie schnięcie tego typu odzieży.
Z kolei warstwa izolacyjna, która zapewni nam najlepszy komfort, powinna składać się z włókien zdolnych do zatrzymywania powietrza. Co do zasady, im więcej powietrza możemy zamknąć pod ubraniem, tym lepiej utrzymywana jest ciepłota ciała.
Warstwa zewnętrzna ma za zadanie zabezpieczenie przed wpływami czynników atmosferycznych. W jej przypadku będzie nam zależeć na wodo- oraz wiatroszczelności. Najlepiej sprawdzą się tu materiały wyposażone w membranę lub softshell
Kultura skandynawska wnosi wiele użytecznych udogodnień do codziennego życia – wystarczy wspomnieć tylko tamtejszy sposób urządzania wnętrz. Podobnie jest z ubiorem na cebulkę – odpowiednio skomponowana stylizacja w tym stylu sprawdzi się idealnie podczas zmiennych warunków termicznych, jakich przecież w naszej strefie klimatycznej nie brakuje. Spróbuj sam!