Jak często należy wymieniać buty do biegania
To, że odpowiednie obuwie jest niezwykle istotne dla osoby, która biega, jest już bardzo powszechną wiedzą. Co jednak, kiedy buty zaczną się zużywać? Po czym poznać, że przyszedł czas na wymianę? Przeczytaj poniższe punkty i dowiedz się, co wpływa na szybsze zużywanie się podstawowego wyposażenia biegaczy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego dobre buty do biegania są takie ważne?
Bieganie na przestrzeni ostatnich lat stało się jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych, uprawianą zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. W dobie dbania o szczupłą i zdrową sylwetkę, biegi zyskały status niemalże kultowych. I nie ma co się dziwić - jest to aktywność, która nie tylko pozwala spalać nadmierne kilogramy, ale również poprawia kondycję układu oddechowego i zapewnia sprawność całego ciała. Jednak jak każda forma ruchu, bieganie stwarza ryzyko urazów, przeciążeń i kontuzji. Dlatego nie wystarczy ubrać pierwszych lepszych trampek! Najważniejszym wyposażeniem każdego biegacza jest dobrej jakości obuwie, dostosowane do rodzaju stopy i podłoża, po którym się biega. Zobacz, co oferuje marka Adidas! Buty do biegania w różnych kolorach, fasonach i rozmiarach.
Buty do biegania należy regularnie wymieniać!
Jeśli widzisz, że podeszwa w Twoich butach zaczęła się ścierać, to znak, że należy rozejrzeć się za nowym egzemplarzem. Tak samo, jeśli odczuwasz, że stopa za mocno zapada się pod naciskiem, a pięta nie ma już takiego podparcia jak wcześniej. Adidas w swojej ofercie posiada buty, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo podczas biegów w przeróżnych warunkach.
Przeczytaj poniższe punkty i dowiedz się, co wpływa na zużywanie się butów do biegania.
- Kilometry - to, ile przebiegłeś w danych butach, jest jednym z najbardziej kluczowych wyznaczników mówiącym o tym, kiedy należy rozważyć zakup nowej pary. Średnio 500-800 przebiegniętych kilometrów to limit - tak mówi producent Adidas. Buty oczywiście mogą zużyć się szybciej, a to będzie zależne od czynników, wymienionych w pozostałych punktach.
- Rodzaj terenu - jeśli biegasz po twardym i zbitym podłożu (po ulicy, chodnikach, ścieżkach rowerowych), zużywasz swoje buty o wiele intensywniej, niż jeśli wybrałbyś teren gruntowy. Biegi uprawiane na twardym terenie skracają żywotność butów.
- Ustawienie stopy - jeśli Twoja stopa podczas biegania rotuje (pronuje lub supinuje), jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że podeszwa w Twoich butach zetrze się o wiele szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku ustawienia neutralnego.
- Masa ciała - im cięższa osoba, która użytkuje obuwie do biegania, tym większa siła nacisku i tym samym szybsze zużywanie się butów. Dodatkowo, bieganie nie jest zalecane dla osób z dużą nadwagą, ze względu na ryzyko nadmiernego obciążania stawów i większe szanse na kontuzje.
- Używanie butów do biegania do innych sportów - jeśli decydujesz się na wykorzystywanie swoich butów do biegania do ćwiczeń na siłowni lub jazdy na rowerze, musisz się liczyć z tym, że w ten sposób także skracasz ich żywotność.