Lubisz jeździć w góry? Sprawdź, co powinieneś zabrać ze sobą!
Górskie wycieczki to forma spędzania wolnego czasu, która z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna. Nie bez powodu - wyprawa w Tatry, Karkonosze czy Bieszczady to świetny sposób, by mierzyć się ze swoimi słabościami, dotlenić i wzmocnić organizm oraz spędzić niezapomniany czas z rodziną lub przyjaciółmi. Malownicze widoki wynagradzają przy tym wysiłek włożony w wędrówkę. Planujesz wyjazd w góry? Zobacz, co spakować do plecaka, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo na szlaku!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak przygotować się do wyjazdu w góry?
Pora roku
Początkującym górołazom polecamy wycieczki w okresie od maja do października - w tym czasie pogoda jest mniej wymagająca, a podczas trekkingu nie jest konieczne użycie dodatkowego sprzętu, niezbędnego, gdy w górach pojawia się śnieg. Pokonywanie trudniejszych szlaków, zwłaszcza jesienią i zimą, wymaga lepszej kondycji i większego doświadczenia.
Planowanie trasy
Czas wyjazdu to jednak nie wszystko - każda górska wycieczka, nie tylko w góry wysokie, powinna być poprzedzona dokładnym zaplanowaniem trasy. Przed wyjściem na szlak należy sprawdzić jego poziom trudności, podaną na mapie długość oraz planowany czas przejścia w obie strony. Nie bez znaczenia są też utrudnienia w postaci dużych kamieni oraz obecność drabinek i łańcuchów. Mierzmy siły na zamiary - trasa wędrówki musi być dopasowana do naszych predyspozycji.
Warunki pogodowe
Przy każdym wyjeździe w góry - bez względu na porę roku, kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa odgrywa prognoza pogody. Dlatego też przed wyjściem na szlak należy koniecznie sprawdzić przewidywane warunki meteorologiczne - oprócz temperatury istotne są dla nas komunikaty o opadach deszczu, sile wiatru czy możliwych burzach.
Co zabrać ze sobą w góry w sezonie wiosna-lato?
Wiosenno-letnia aura sprzyja górskim wędrówkom - mimo to nie możemy zapominać, że warunki pogodowe mogą zmienić się w mgnieniu oka. Dobrze jest być na nie odpowiednio przygotowanym. Z tego powodu w górach przez cały rok obowiązuje zasada ubioru na tzw. cebulkę, czyli noszenie kilku warstw odzieży. Jej zadaniem jest chronić nas zarówno przed wychłodzeniem, jak i skutkami przegrzania.
Pierwsza warstwa to bielizna termoaktywna - syntetyczna lub z wełny merino. Na nią możemy założyć koszulkę techniczną z krótkim rękawem, która skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz i zapewnia komfort noszenia nawet w upalne dni. W zależności od pogody, zakładamy na siebie lub chowamy do plecaka bluzę i lekką kurtkę przeciwdeszczową. Świetnym wyborem będą też spodnie 2w1 z odpinanymi nogawkami, które pozwalają ograniczyć liczbę ubrań zabranych na trekking.
Ze sobą warto wziąć również dodatkowy polar lub softshell, które uchronią nas przed wychłodzeniem na szczycie i w trakcie postojów. Do tego dobierzmy buty górskie - w ciepłe dni i w niskich partiach gór dobrym wyborem będzie przewiewne obuwie z niską cholewką.
Co zabrać ze sobą w góry w sezonie jesień-zima?
Mieniące się kolorami zbocza gór, które z czasem pokryje biała warstwa puchu - górskie wędrówki w sezonie jesienno zimowym to prawdziwa uczta dla oczu. Jednak nie tylko - to również prawdziwe wyzwanie dla naszego organizmu, wystawionego na działanie niskich temperatur i przenikliwego wiatru. Obowiązkowym elementem wędrówek w tym czasie jest wspomniana już oddychająca bielizna termoaktywna, w tym koszulka z długim rękawem. Idealnie jako kolejna, ocieplająca warstwa, sprawdzi się polar lub bluza. Na to możemy zarzucić lekką syntetyczną puchówkę lub chroniący przed wiatrem softshell. Oprócz tego w naszym plecaku powinna znaleźć się też przeciwdeszczowa kurtka North Face. Na dół wybierzmy elastyczne, a przy tym wodoodporne spodnie.
Niezbędne są też oczywiście nieprzemakalne buty trekkingowe z agresywnym bieżnikiem oraz stabilizująca kostkę wysoką cholewką - w takim obuwiu zminimalizujemy ryzyko kontuzji na trasie. Przydatne będą również stuptuty - materiałowe ochraniacze na buty zabezpieczające spodnie i obuwie przed przemoczeniem i przedostawaniem się śniegu za cholewkę.
Co spakować do plecaka przed wyjściem na szlak?
Przed wyruszeniem w drogę starannie spakujmy nasz górski plecak. Ważne, aby znalazły się w nim:
- mapa,
- naładowany powerbank,
- czołówka,
- telefon z wpisanymi numerami alarmowymi,
- zapas wody,
- prowiant na drogę,
- krem z filtrem UV,
- nakrycie głowy,
- kijki trekkingowe - opcjonalnie,
- apteczka pierwszej pomocy,
- raczki, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo zwłaszcza na śliskiej, oblodzonej powierzchni w jesienno-zimowym okresie,
Górskie gadżety - co jeszcze może się przydać podczas trekkingu?
Powyżej wymieniliśmy rzeczy, których nie może zabraknąć w plecaku górskiego turysty. To jednak nie wszystko - oto kilka praktycznych dodatków, które choć nie są obowiązkowe, mogą ułatwić nam przemierzanie mniej lub bardziej wymagającego szlaku. Takimi gadżetami są między innymi kompaktowe krzesiwo i wielofunkcyjny multitool, dobrze znane fanom survivalu. Przydatne w górach są też składane naczynia, termos obiadowy i bukłak na wodę z filtrem.
Bez względu na porę roku czy trudność wybranego szlaku - nigdy nie powinniśmy lekceważyć gór. Odpowiednia odzież i wyposażony plecak zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą czerpać z górskich wojaży maksymalną przyjemność. Niezbędne ubrania, w tym kurtki puchowe i przeciwdeszczowe prezentujemy w bogatej ofercie Streetstyle24.pl!