Bieganie z dziećmi – jak robić to prawidłowo i efektywnie
Ruch to zdrowie, najlepiej od małego. Bieganie rodziców wspólnie z dziećmi jest fantastyczną inicjatywą. W obecnych czasach, gdy niemal każdy ma mało wolnego czasu, rodzice - pracują i zajmują się obowiązkami domowymi, a dzieci - chodzą do szkoły i odrabiają lekcje, każda wspólnie spędzona chwila jest bardzo cenna. Trenując wspólnie z dzieckiem możemy nie tylko wspierać jego rozwój fizyczny, ale również wzmacniać z nim więzi, poświęcając mu swój czas i uwagę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wspólne bieganie wzmacnia więzi
Wspólne treningi mają masę zalet. W grupie jest po prostu łatwiej robić to, co w pojedynkę byłoby nużące. Najważniejsze jest to, że trenowanie zbliża do siebie ludzi. Ćwiczenie rodziców z dziećmi sprawia, że mimo różnicy pokoleń obie strony poznają się lepiej. Dzieci mogą nauczyć się od rodziców cierpliwości i wytrwałości, a rodzice od dzieci kreatywności i motywacji. Dużo nie brakuje, by podczas wspólnego biegania coś poszło nie tak i relacja na tym ucierpiała. Oprócz dawki codziennego ruchu spędzamy w ten sposób czas na świeżym powietrzu, co pomaga zregenerować organizm i zrelaksować umysł po pracy i wykonywaniu codziennych obowiązków.
Ustalenie zasad podstawą dobrego treningu
Przed rozpoczęciem treningu biegowego rodzica z dzieckiem, dobrze jest omówić zasady i warunki dla obu stron. Robiąc to, trzeba liczyć się z różnicami w budowie organizmu młodego sportowca. Dziecko nie da rady – i nie powinno – trenować jak dorosły. Trzeba dostosować wysiłek do możliwości, zarówno rodziców, jak i dzieci. Takie planowanie ćwiczeń dla dziecka i dorosłego nie jest łatwe. Z jednej strony małego sportowca nie można za bardzo zmęczyć, a z drugiej strony dorosły też chciałby, żeby jego trening był efektywny. Można podzielić trening na części, które są wykonywane wspólnie oraz na partie, które wykonuje rodzic lub dziecko, w trakcie, gdy druga osoba odpoczywa. Jest to nie tylko pomocne, aby każdy wykonał trening według swoich możliwości, ale również dzięki temu bieganie nie jest monotonne i nudne.
Zaplanuj odpowiedni dystans
Zaplanowanie wspólnego biegania dziecka z dorosłym trzeba zacząć od dystansu. Ile jest w stanie przebiec starszy, a ile młodszy sportowiec? To zależy od wieku, stanu zdrowia i predyspozycji, ale rodzic zazwyczaj już ma pewną wiedzę w tej kwestii. W razie czego z pomocą przyjdzie nauczyciel wychowania fizycznego lub trener. Jeśli już wiadomo, jaki dystans jest do przebiegnięcia, trzeba zaopatrzyć się w dobre buty do biegania. Oczywiście odpowiednio dopasowaną parę dla dziecka i dla siebie. Zakupy takiego obuwia samo w sobie może być fajną przygodą, bo do wyboru są różne modele. I każdy jest inny, choć łączy je to, że mają świetny fason. Adidas buty projektuje od lat, to kwintesencja sportowego stylu dla małych i dużych sportowców.
Każdy trening rozpoczyna rozgrzewka
Mając przygotowany luźny strój i odpowiednie buty, można wyruszyć na trening. Nigdy nie wolno pominąć rozgrzewki, ponieważ ciało trzeba najpierw porozciągać i rozgrzać. W ten sposób minimalizuje się ryzyko kontuzji, a do tego zakwasy na następny dzień będą mniejsze. Podczas takiej rozgrzewki rodzic może krok po kroku wyjaśnić dziecku, dlaczego i jak przygotować się do biegania. Same buty, nawet trailowe, nie wystarczą, by bieganie z dziećmi było bezpieczne. Ale w połączeniu z rozgrzewką taki trening będzie efektywny i może dostarczyć sporo zabawy. Na dłuższą metę może być też świetną tradycją rodzinną na lata.
Wspólne bieganie motywuje do dalszych treningów
Pomysł na bieganie z dziećmi ma właściwie same plusy. Odpowiednio przygotowany młody sportowiec nauczy się rozgrzewki i zrozumie, do czego jest potrzebna. A dzieci, świadome wartości efektywnego treningu, same chętnie będą brały w nim udział. Zwłaszcza w naprawdę fajnych butach, jakimi są Adidasy. Opływowe, o stylowych fasonach i wykonane z wysokiej jakości materiałów. To zakup na lata, podczas których treningi biegowe rodzica z dzieckiem przyniosą efekty i satysfakcję. Adidas buty konstruuje tak, żeby dostosowywać je do potrzeb klientów, niezależnie od ich stopnia aktywności fizycznej. Dla biegaczy również ma specjalne modele, także w rozmiarach dziecięcych.
Wybierz bezpieczne buty do biegania
Niezależnie od tego, czy chodzi o obuwie dla dziecka, czy dla dorosłego, kupując buty należy wybierać te wykonane z wysokiej jakości materiałów, co będzie gwarancją nie tylko komfortu, ale i bezpieczeństwa. Poza wspólnym treningiem fantastycznie jest wspólnie pójść razem z dzieckiem na zakupy, aby dobrać obuwie dopasowane do naszych potrzeb. Oprócz tego ważny jest też komfort, który muszą zapewniać buty, zwłaszcza przy dłuższej eksploatacji. Muszą być lekkie i mieć wyprofilowane i amortyzowane podeszwy. Niech nie obciążają dodatkowo nóg i zapewniają świetną przyczepność do podłoża. Dzięki temu można im zaufać niezależnie od warunków pogodowych.