Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Buty wspinaczkowe – poradnik o butach do wspinaczki górskiej

Buty wspinaczkowe to bardzo specyficzny typ obuwia. Dobiera się je w zależności od indywidualnych preferencji oraz przeznaczenia. Buty do wspinaczki górskiej powinny być nieco twardsze, by dobrze radzić sobie na skałach. Tymczasem jako buty na ściankę wspinaczkową wiele osób preferuje obuwie miękkie. Co jeszcze warto wiedzieć?

Buty adidas Terrex Swift SOLO AQ5296

Buty wspinaczkowe

Buty wspinaczkowe dzielą się na dwie grupy. Są to buty do wspinaczki górskiej na łonie natury oraz buty na ściankę wspinaczkową. W ofercie wielu sklepów z obuwiem można się spotkać dodatkowo z podziałem na buty do wspinaczki wiązane, zapinane na rzepy oraz baletki. Dostępne są również produkty stworzone specjalnie dla konkretnych grup wiekowych, w tym także buty do wspinaczki dla dzieci.

Co wyróżnia buty wspinaczkowe? W porównaniu z tradycyjnym obuwiem, buty do wspinaczki mają gumową podeszwę (twardą lub miękką) i zaokrąglony lub nawet asymetryczny kształt. Pasjonaci wspinaczki wybierają obuwie w rozmiarze mniejszym niż noszony na co dzień, ponieważ z każdą wizytą na ściance lub w skałach dochodzi do jego rozbijania. Mniejszy rozmiar jest mniej komfortowy dla niewprawionych wspinaczy, ale za to zapewnia lepszą przyczepność.

Jako pierwsze buty do wspinaczki górskiej i na ściankę są polecane modele wsuwane na stopę i niezbyt ciasne. Najlepiej wybierać te z grubą podeszwą, by zapobiec szybkiemu zużywaniu się gumy. Aby dobrze dopasować buty na ściankę wspinaczkową, warto wybrać się do centrum wspinaczkowego i tam na miejscu przymierzyć oraz wypróbować konkretne buty. Im więcej doświadczenia nabierze wspinacz, tym lepsza będzie jego świadomość odnośnie tego, jakie obuwie będzie dla niego najlepsze.

Dla bardziej zaawansowanych osób polecane są buty wspinaczkowe na rzepy oraz wiązane. Modele zapinane na rzepy sprawdzają się na krótkich trasach, zarówno na ściance, jak i w skałach. Tymczasem obuwie ze sznurowadłami jest idealne do wspinaczki skałkowej, tradycyjnej, wielowyciągowej i na zawodach. Doświadczeni wspinacze zwykle mają już wyrobione preferencje co do tego, jaki model wybrać.

Buty New Balance WS574PCD

Buty wspinaczkowe damskie

Jak wybrać buty wspinaczkowe damskie? Buty wspinaczkowe dla początkujących Pań powinny być wszechstronne i nadawać się do różnego rodzaju wspinaczki – zarówno na ściance, jak i w terenie. Osoba, która jeszcze nie wie, czy bardziej pasują jej twarde, czy miękkie buty wspinaczkowe, powinna zwrócić uwagę przede wszystkim na przyczepność. Klientki doceniają w szczególności modele wiązane na sznurowadła, wykonane z oddychającego zamszu – takie buty do wspinaczki damskie są wygodne i zapewniają stopom odpowiednią stabilizację.

Buty wspinaczkowe dla średniozaawansowanych powinny być dobrze dopasowane do stopy, asymetryczne oraz agresywnie wyprofilowane. Inne będą buty na wspinaczkę wysokogórską, a inne do poruszania się po ściance. Dlatego też przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na trzy istotne pytania:

  • Czy potrzebne mi buty do wspinaczki skałkowej czy może na ściankę?
  • Zależy mi na modelach letnich czy lepsze będą buty do wspinaczki zimowej?
  • Po jakim rodzaju skały chcę się wspinać – wapieniu, granicie, a może bardziej interesują mnie lodowce?

W ofercie wielu sklepów z butami do wspinaczki halowej i wysokogórskiej można znaleźć także modele przeznaczone dla dzieci. Buty wspinaczkowe dziecięce powinny posiadać jak najlepsze parametry związane z przyczepnością i tarciem, a jednocześnie, nie mogą one deformować stopy juniora. Dzięki temu każdy trening będzie przyjemny i bezpieczny.

Buty The North Face Mountain II T93WZ7GX8

Buty wspinaczkowe męskie

Jakie buty do wspinaczki wybrać dla pasjonata tego sportu płci męskiej? Buty na ściankę wspinaczkową oraz w teren męskie powinny być idealnie dopasowane do kształtu stopy, muszą one także posiadać dobre właściwości oddychające. Dla niewytrenowanych stóp polecane są modele z twardymi podeszwami, ponieważ minimalizują one ryzyko ześlizgnięcia się ze skalnych stopni.

Wybierając buty do wspinaczki męskie, warto się zainteresować producentami, którzy wytwarzają obuwie wspinaczkowe, trekkingowe i skitourowe doceniane przez doświadczonych wspinaczy oraz sportowców. Wśród markowych modeli na pewno uda się znaleźć buty do ścianki wspinaczkowej, a także mocne obuwie idealne do eksploracji terenów tatrzańskich, sudeckich i alpejskich.

Kupując buty do wspinaczki ściankowej lub w teren, warto wybierać takie modele, które korzystają z najnowszych technologii zapewniających czułość i niezawodność w ekstremalnych sytuacjach. O tym, jakie buty wspinaczkowe będą w sam raz, najlepiej świadczą rekomendacje zawodowych himalaistów oraz osób uprawiających bouldering. Zawody Pucharu Świata stanowią dobry przegląd tych marek, które dostarczają na rynek obuwie łączące w sobie wysoką jakość wykonania, bezpieczeństwo oraz interesujący design.

Dodane przez