Znajdź sklep
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Dla kogo

Rozmiar

Kolor

Rodzaj

Promocja/Nowość

Zakres przeceny

Dr Martens(37)

Ukryj filtry

Dr Martens

Niektóre marki obuwia stają się ikoniczne po kilku, kilkunastu, a niektóre dopiero po kilkudziesięciu latach od momentu zaistnienia na rynku. Buty Dr Martens nie musiały bardzo długo czekać na to, aby szerokie grono użytkowników doceniło je za ich wygodę, funkcjonalność, a także bardzo ładny design.

Krótka historia o tym, jak powstały klasyczne Martensy

Jak to często bywa z dobrymi pomysłami, wygodne i funkcjonalne buty Martens pojawiły się dosyć nieoczekiwanie i trochę przez przypadek. Pomysłodawcą i twórcą pierwszy butów Martens był Niemiecki lekarz Klaus Martens. Podczas swojej wycieczki w Alpy Bawarskie, dr Klaus Martens doznał kontuzji kostki, w związku z czym nie mógł swobodnie i bez bólu przemieszczać się po górach. Wpadł zatem na pomysł, aby wymyślić takiego rodzaju obuwie, które będzie odciążało nadwyrężoną kostkę. Wymyślił zatem prototyp wygodnych butów, w których pod piętą, umieścił specjalną poduszkę powietrzną. Jak się później okazało, wygodne buty doktora Klausa zyskały szerokie uznanie i szybko trafiły do szerszej produkcji.

Dalszy rozwój butów sygnowanych nazwiskiem niemieckiego doktora

Na początku lat 50 XX. wieku Klaus Martens wraz z Herbertem Funkiem otworzyli fabrykę obuwia w Monachium, w której ruszyła produkcja butów na większą skalę. W latach 60., markę Dr Martens przyjęła brytyjska firma. Buty Dr Martens, które od tej pory zostały produkowane na rynku angielskim, przeszły delikatną zmianę wizerunku. Na samym początku, do wygodnych, wysokich butów Dr Martens dodano charakterystyczną żółtą nitkę, którą obwiedziona została cała podeszwa buta. Odświeżona wersja butów Dr Martens pojawiła się po 1960 roku. Glany Dr Martens bardzo szybko stały się popularne wśród muzycznych subkultur, które właśnie w tamtym momencie przeżywały swój rozkwit. Wygodne glany Martensy upodobał sobie między innymi Iggy Pop, co oczywiście wpłynęło na zwiększenie rozpoznawalności marki Dr Martens na rynku.

Klasyczna linia Martensów 1460

Niektóre modele butów w krótkim czasie stają się bardzo modne, a ich popularność nie spada, a wręcz przeciwnie - wzrasta z dekady na dekadę. Przykładem takiego wzrostu zainteresowania jest model 1460, który w swojej niezmienionej formie jest obecny na rynku od samego początku swojego powstania. Buty 1460 mają wysoką cholewkę sięgającą ponad kostkę, a podeszwa jest obszyta wytrzymałą i mocną nicią w kolorze żółtym. Klasyczny kolor tego modelu butów to głęboka czerń lub bordo. W miarę upływu lat marka Dr Martens zaczęła wypuszczać nową, odświeżoną wersję klasycznego modelu 1460. Na rynku dostępnych jest już wiele różnych odmian sztandarowych butów Dr Martens, ale są również i takie, które są ozdobione wzorami kwiatowymi, zwierzęcymi printami lub ciekawymi esami-floresami. Co roku w nowej kolekcji butów Martens pojawiają się również modele jednokolorowe, ale ich kolor może być naprawdę bardzo awangardowy.

Martensy krótkie

Bardzo szybko okazało się, że rynek entuzjastycznie przyjął wysoki model Martensów. Producenci, aby zadowolić jak najszersze grono klientów, wypuścili testową linię krótkich Martensów. Szybko okazało się, że Martensy krótkie cieszą się nie mniejszym powodzeniem, niż Martensy wysokie. Martensy krótkie mogą mieć stalowy czubek lub całkowicie miękki przód.