Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

5 sposobów na czyszczenie klapków Birkenstock

Klapki Birkenstock uchodzą za jedne z najtrwalszych butów tego typu na rynku. Wytrzymałe materiały i staranne, solidne wykonanie sprawiają, że ich zakup jest inwestycją na lata. Nie oznacza to jednak, że obuwie nie wymaga pielęgnacji. Jeśli chcesz cieszyć się jego dobrą kondycją jak najdłużej, zadbaj o regularne czyszczenie i konserwację. W artykule podpowiadamy, jak wyczyścić Birkenstock — niezniszczalne buty na lato od niemieckiego producenta.

meskie klapki birkenstock milano brazowe

Jak wyczyścić Birkenstock? Szczotką lub szmatką na sucho

Codzienne spacery sprawiają, że na klapkach osadza się kurz i powierzchniowe zanieczyszczenia. Warto usuwać je regularnie — nawet po każdym powrocie do domu — aby uniknąć poważniejszych zabrudzeń.

Jeśli masz klapki z zamszu lub skóry nubukowej od Birkenstock, czyszczenie wykonaj suchą szczotką z miękkim włosiem. Omieć nią zewnętrzne paski, wewnętrzną wkładkę oraz boki i spód podeszwy. Z kolei do modeli z gładkiej skóry naturalnej wykorzystaj lepiej czystą, suchą, miękką szmatkę.

Jak czyścić klapki Birkenstock? Na mokro

Kiedy musisz uporać się z mocniejszymi plamami, skuteczne okaże się czyszczenie na mokro klapków Birkenstock. Jak czyścić obuwie w tym przypadku? W zależności od elementu i materiału użyjesz samej wody lub delikatnego detergentu.

Z czyszczeniem najlepiej radzi sobie szampon do butów ze skóry lub specyfik do zamszu i nubuku. Możesz też zastosować naturalne środki czyszczące. 2 łyżki sody oczyszczonej zmieszane z taką samą ilością wody dadzą pianę, która efektywnie usuwa zabrudzenia. Dobrze sprawdzi się też roztwór z mydła marsylskiego. Stosując dodatkowe specyfiki, pozbywasz się również bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. A to daje ci jeszcze więcej pewności, czy Birkenstock są zdrowe.

meskie klapki birkenstock biale

Jak wyczyścić skórzaną wkładkę w sandałach Birkenstock? Szczoteczką na mokro

To właśnie wkładka — mająca kontakt z potem wilgocią, ziemią — brudzi się najłatwiej. W dodatku nieczyszczona regularnie może stać się siedliskiem bakterii.

Jak wyczyścić skórzaną wkładkę w sandałach i klapkach od Birkenstock? Weź starą szczoteczkę do zębów albo gąbkę i rozprowadź okrężnymi ruchami na powierzchni wkładki szampon z odrobiną wody lub roztwór mydlany. Kontynuuj czynność do uzyskania piany i osiągnięcia czystości. Następnie usuń pianę mokrą ścierką. Jeśli korzystasz z sody oczyszczonej, nanieś pastę na powierzchnię wkładki i zostaw na noc, a rano usuń specyfik wilgotną szmatką.

Jak wyczyścić paski w klapkach Birkenstock? Kilka sposobów

Nieco inaczej wygląda czyszczenie na mokro pasków w klapkach Birkenstock. Zarówno w części zewnętrznej, jak i wewnętrznej na ogół wystarczy zastosować zwilżoną szczotkę bez dodatkowego detergentu. Wcześniej pamiętaj o rozpięciu pasków.

Jak myć Birkenstock, kiedy pojawiają się poważniejsze zabrudzenia? Jeśli na paskach z zamszu lub nubuku występują suche plamy, przed wyszczotkowaniem możesz zetrzeć je za pomocą gumki do butów zamszowych lub zwykłej gumki do ścierania. Z tłustymi plamami radzi sobie talk kosmetyczny albo skrobia kukurydziana — skutecznie wchłaniają tłuszcz. W przypadku trudniejszych zabrudzeń można też zastosować środki przeznaczone do pielęgnacji zamszu i nubuku.

A jeśli masz do odświeżenia Birkenstock sandały damskie lub męskie ze skóry licowej? Zabrudzenia najłatwiej usuniesz za pomocą flanelowej szmatki zwilżonej mieszanką mleka i sody oczyszczonej (użyj 1 łyżeczki sody na szklankę mleka). Z trudniejszymi plamami upora się szmatka nasączona szarym mydłem.

klapki birkenstock arizona

Jak wyczyścić podeszwę w butach Birkenstock? Wilgotną szczotką i ściereczką

Korek naturalny, z którego powstaje podeszwa Birkenstock, jest mało wymagający w czyszczeniu. Wystarczy delikatnie przetrzeć korkowe boki podeszwy szmatką zwilżoną wodą (ewentualnie z niewielkim dodatkiem naturalnego mydła). Jeśli natomiast chodzi o spód, najpierw wyczyść podeszwę wilgotną szczotką. Następnie przetrzyj ściereczką na mokro.

Jak myć Birkenstock i czego unikać?

Birkenstock klapki męskie i damskie to połączenie podeszwy z korka naturalnego, skórzanej wkładki oraz pasków wykonanych na ogół ze skóry zamszowej, nubukowej lub licowej. Z tego powodu wymagają one ostrożnej, uważnej pielęgnacji bez agresywnych środków i nadmiaru wody. Jak czyścić klapki Birkenstock, aby ich przy tym nie zniszczyć?

  • Niedozwolone jest pranie butów w pralce i bezpośrednio pod silnym strumieniem bieżącej wody.
  • Klapki susz naturalnie w przewiewnym, nienasłonecznionym miejscu — bezwzględnie unikaj grzejnika i suszarki.
  • Po wyschnięciu butów delikatnie wyszczotkuj wkładkę za pomocą szczotki do skór i zapnij paski. Możesz dodatkowo zaimpregnować obuwie, aby służyło jeszcze dłużej w dobrym stanie.

Nie ma jednego sposobu, jak wyczyścić Birkenstock. Użyta metoda zależy od stopnia zabrudzenia, elementu do wyczyszczenia i materiału, z jakiego jest wykonany. Pamiętaj o ostrożności i unikaniu nadmiaru wody.

Dodane przez