Jak dobrać rozmiar obuwia?

Podstawową kwestią przy wyborze obuwia jest dokładne zmierzenie stopy, aby dobrać odpowiedni dla siebie rozmiar.
Podane w tabelach długości wkładek są jedynie wymiarami orientacyjnymi i należy pamiętać, że mogą różnić się w zależności od danej marki i producenta w granicach od 3 do 7 mm.
Pamiętać także należy, że buty z wąskim typem cholewki dla osób z szerszą nogą powinny być dobierane nieco większe, niż sugeruje tabela.

Poniżej kilka praktycznych wskazówek z podziałem na rodzaj obuwia:
buty letnie, np. klapki czy sandały powinny być raczej przylegające do stopy i nie powinniśmy dodawać wiele do wymierzonej długości stopy, sugerujemy kupować je z tą samą długością wkładki co długość stopy.
buty sportowe należy wybierać odrobinę większe, tj. ok. 0,5 cm większa wkładka obuwia niż długość stopy w celu zapewnienia optymalnego komfortu.
buty zimowe (zwłaszcza z membraną oddychającą/wodoodporną) powinny mięć od 0,5-1,0 cm miejsca w celu poprawnego działania membran. Buty nie powinny być przylegające, gdyż zmniejsza to właściwości techniczne buta. Kwestia dopasowania jest decyzją indywidualną.

Pamiętaj, że nawet jeśli rozmiar, który zamówisz będzie nieodpowiedni dla Ciebie, możesz bez problemu wymienić buty na inne.
A jeśli wahasz się jaki rozmiar wybrać skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy :)

Szybki sposób na zmierzenie stopy:
1) połóż na podłodze kartkę papieru A4, a następnie postaw na niej stopę,
2) obrysuj kształt stopy,
3) powtórz obie czynności z drugą stopą,
4) zmierz obie stopy (w centymetrach) – sprawdź długość w linii prostej dwóch najbardziej wysuniętych punktów palców i pięty,
5) przy doborze rozmiaru obuwia, zawsze sugeruj się jedynie pomiarem większej stopy,
6) do ustalonego wymiaru dodaj około 0,5 cm.