Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Jak się ubrać w góry zimą?

Góry zimą rządzą się swoimi prawami. Od miłośników zimowego trekkingu - oprócz zaangażowania - wymagają absolutnego dostosowania. Do warunków, pogody i kondycji czy indywidualnych preferencji piechurów. Zatem, jak się ubrać w góry zimą? Jakich zasad należy przestrzegać wybierając stylizacje w góry zimą?

Kurtka męska Columbia Pike Lake 1738022370

Stylizacje w góry zimą - jak przygotować się do trekkingu?

Góry to potęga. Prezentują ją każdą porą roku. Zimą wzbudzają jednak wyjątkowy respekt. Niezależnie od stopnia naszego trekkingowego zaawansowania, zimowa wycieczka w góry wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Jego podstawą jest bezpieczeństwo na szlaku oraz maksymalny komfort podczas wędrówki. Zanim jednak udamy się na szlak i przygotujemy stylizacje w góry zimą, warto zapoznać się z pogodowymi aktualnościami. Miejmy na uwadze, że pogoda w górach zmienia się z chwili na chwilę. Warto zatem z rozwagą przygotować się do zimowego trekkingu, dbając przede wszystkim o bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że w górach jesteśmy zdani tylko na siebie i to od naszego przygotowania zależy powodzenie całej wyprawy. Zadbajmy więc o odpowiedni oraz niezbędny sprzęt i odpowiedzmy sobie na pytanie: jak się ubrać w góry zimą? Stylizacje w góry zimą - choć wydają się oczywiste i nie powinny pozostawiać żadnych wątpliwości - muszą spełniać kilka podstawowych wymagań.

Buty zimowe damskie The Nort Face

Jak ubrać się w góry zimą? Na cebulkę

Termin wyprawy zaplanowany. Sprzęt skompletowany. Jest zima. Ubiór musi więc spełniać pewne warunki. Stylizacje w góry zimą powinny gwarantować nam najwyższy komfort i bezpieczeństwo. Jak ubrać się w góry zimą? Odpowiedź na to pytanie znali już nasi dziadkowie. Otóż - najodpowiedniejsze ubranie w góry zimą to ubranie w pełni dostosowane do pogody, na tak zwaną cebulkę. Podstawą stroju w góry zimą jest zatem ubranie warstwowe, które umożliwi nam żonglowanie kolejnymi elementami odzieży i dopasowanie stroju do panujących wokół warunków.

Przejdźmy zatem do konkretów. Jak ubrać się w góry zimą? Kompletując stylizacje w góry zimą pamiętaj, że te powinny składać się z kilku warstw.

  • Warstwa pierwsza - bielizna termoaktywna

Warstwa bazowa, która jest niczym nasza druga skóra. Powinna zatrzymywać ciepło wtedy, gdy jest go mało i odprowadzać wilgoć ze skóry na zewnątrz. Dzięki temu organizm nie ulegnie wychłodzeniu nawet po wzmożonym wysiłku. Co więcej - dobrej jakości bielizna termoaktywna powinna szybko wysychać, a nie magazynować pot.

  • Warstwa termiczna - polar/ciepła bluza

Druga warstwa to po prostu warstwa termiczna. Jej zadaniem jest zapewnienie ciepła oraz odprowadzanie wilgoci. Najlepiej, by składała się ona z dwóch elementów. W tej roli świetnie spiszą się klasyczne bluzy polarowe i lekkie softshelle. Tego rodzaju ubranie w góry zimą powinno być wyposażone w dobrze przylegający do głowy kaptur, na który bez problemu założymy kask czy czapkę. Na cienką bluzę termiczną zakładamy softshell, który ma ochronić nas przed ewentualnym lekkim deszczem czy wiatrem. Powinien zapewniać optymalny komfort termiczny tak, by w razie potrzeby móc nosić go bez dodatkowej warstwy wierzchniej.

  • Warstwa zewnętrzna - kurtka puchowa i membranowa

Trzecia warstwa to warstwa zewnętrzna, która podobnie jak ta termiczna, powinna składać się z dwóch elementów. Doskonale wiemy, że zimowe stylizacje nie istnieją bez ciepłej kurtki. Ta również w górach będzie podstawą. Warto więc wybrać cieńszą i lekką kurtkę z ociepleniem, która będzie niezastąpiona szczególnie podczas postojów. W tej roli świetnie sprawdzą się kurtki z wypełnieniem z gęsiego puchu, który zapewnia doskonałe właściwości termiczne i jest po prostu bardzo kompaktowy. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ przez większość wędrówki tego rodzaju strój w góry zimą będzie po prostu schowany do plecaka. Tutaj warto rozważyć chociażby puchowe kurtki The North Face, które znajdziesz w ofercie Streetstyle24. To kurtki, które mają zapewnić najlepszą ochronę zarówno dla alpinistów, jak i miłośników zimowych spacerów. Świetnie sprawdzą się także kurtki Helly Hansen, składające się z dwóch oddzielnych warstw. Dopełnieniem dzieła będzie kurtka stworzona z myślą o ekstremalnych warunkach, czyli kurtka membranowa. Ma ona chronić przede wszystkim przed mocnym deszczem, śniegiem i silnym wiatrem.

Ubranie w góry zimą od postaw - buty zimowe

Bez nich zimą nie ma niczego, czyli buty zimowe męskie i buty zimowe damskie. Stanowią absolutną podstawę, bo to właśnie one prowadzą nas przez ośnieżone górskie ścieżki. Muszą dotrzymywać kroku w każdej sytuacji, zapewniać komfort termiczny i gwarantować bezpieczeństwo. W ofercie Streetstyle24 znajdziesz najwyższej jakości buty zimowe New Balance, Bates, Tommy Jeans czy Caterpillar z wyższą cholewką i agresywnym bieżnikiem, które sprawdzą się nawet na najbardziej wymagającym terenie. Niezwykle ważna jest tutaj gruba, elastyczna i mocno żłobiona podeszwa, która będzie po prostu niezastąpiona podczas zimowych eskapad. Tak przygotowani możemy ruszać w drogę!

Buty męskie New Balance H754LFN

Dodane przez