Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Nie lubisz chodzić na siłownię? Sprawdź, jak możesz ćwiczyć równie efektywnie w domu!

Utrzymanie dobrej kondycji jest bardzo ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Siłownia jest odpowiednim miejscem do realizacji tego celu, jednak nie każdy lubi chodzić do klubów fitness. Dobra informacja jest taka, że istnieją alternatywy – możemy na przykład urządzić małą siłownię w domu. To wcale nie jest trudne!

Białe sneakersy New Balance

Organizacja domowej siłowni – przestrzeń nie musi cię ograniczać

Na początku oceńmy jaką ilością miejsca dysponujemy na domową siłownię. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie osobnego pomieszczenia, choć nie zawsze jest taka możliwość. Alternatywą może być garaż, strych, piwnica lub nawet ogród. Ta ostatnia opcja może jednak być problematyczna w chłodniejszych miesiącach.

W przypadku mniejszych mieszkań najlepiej będzie wydzielić przestrzeń w jednym z pokoi. Wcale nie musi być to największe pomieszczenie – wystarczy, że znajduje się w nim przestrzeń wolna od mebli. Najważniejsze, aby mieć miejsce, w którym będziemy mogli odbyć swój trening w spokoju.

Buty damskie adidas Originals Superstar FU7712

Sprzęt oraz przybory fitness, które trzeba mieć

Jeśli dysponujemy osobnym pomieszczeniem, warto zastanowić się jakie wyposażenie zakupić. Do podstawowych sprzętów pozwalających ćwiczyć nam w domu należą: drążek do podciągania, gryf prosty, obciążenia, hantle oraz ławeczka z regulacją skosu. Ze względów bezpieczeństwa na podłodze warto umieścić matę antypoślizgową. Dodatkowo będzie ona także nieco izolować odgłos odkładanych ciężarów.

Jeśli ilość miejsca oraz środków finansowych pozwala nam na to, możemy rozważyć dodatkowo zakup wyciągu do ćwiczenia mięśni pleców, modlitewnika, ławeczki do brzuszków, rowerka stacjonarnego lub bieżni oraz lustra.

Gdy musimy wydzielić przestrzeń do ćwiczeń w jednym z pokoi, należy zastanowić się jaką ilością miejsca do ćwiczeń dysponujemy. W tym wypadku do podstawowych akcesoriów zaliczamy: matę do ćwiczeń, hantle, gumy oraz popularne ostatnio kettle. W przypadku skrajnie małej powierzchni można ograniczyć zakupy do taśm TRX. Korzystają z nich nawet astronauci w stacjach kosmicznych, jednak miejmy na uwadze to, że potrzebna jest wiedza jak właściwie korzystać z tego sprzętu.

Właściwy strój i obuwie – aby ćwiczyć wygodnie i bezpiecznie

Gdy mamy już miejsce i pomysł na wyposażenie naszej domowej siłowni, nie możemy zapominać o właściwym stroju. Nie wolno bagatelizować tej kwestii, ponieważ przykładowo legginsy, pomimo że są do siebie podobne, mogą mieć różne właściwości. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać właściwą odzież, bo nie jest to tylko kwestia wyglądu, lecz także komfortu oraz zdrowia.

W stroju sportowym mamy czuć się dobrze i swobodnie, więc warto skupić się na podstawowych cechach, jakimi powinien się on charakteryzować. Zaleca się unikać bawełny, bo wchłania wilgoć, zamiast odprowadzać ją na zewnątrz. W efekcie odzież staje się cięższa oraz powoduje uczucie zimna po zakończeniu ćwiczeń. Najlepiej wybierać tkaniny wentylowane oraz bezszwowe.

Co równie ważne strój nie powinien być ani zbyt ciasny, co ogranicza ruchy, ani zbyt szeroki, co z kolei może utrudniać właściwe wykonanie ćwiczeń. Pomimo że ćwiczymy w domowym zaciszu, nie zapominajmy o ubraniu sportowego obuwia. Ze względów bezpieczeństwa powinno mieć ono elastyczną, lecz zarazem antypoślizgową podeszwę, co zapewni swobodę oraz stabilność ruchów.

Wśród marek obuwia do ćwiczeń wyróżnia się ostatnio New Balance. W sieci nie brakuje komentarzy sugerujących, że to lekkie, elastyczne, ale jednocześnie wytrzymałe buty. Szczególnie dobrymi opiniami cieszą się stylowe i designerskie New Balance damskie, które oprócz spełniania podstawowych funkcji po prostu świetnie się prezentują.

Istotnym elementem stroju treningowego jest także sportowa bielizna (najlepiej bezszwowa), taka jak sportowy biustonosz. Nie będzie on powodował podrażnień, a także dobrze utrzyma biust, niwelując ruchy pionowe.

Spodnie dresowe adidas

Ćwicząc w domu zachowajmy zdrowy rozsądek

Ćwiczenia na domowej siłowni zapewniają nam większą swobodę oraz nieskrępowany dostęp do aktywności fizycznej. Nie ogranicza nas pogoda, nie musimy też przemierzać drogi do klubu fitness i z powrotem, a odpowiednie wyposażenie zapewnia możliwość wykonania ćwiczeń wielu partii mięśni. Z drugiej strony ćwicząc samemu jesteśmy pozbawieni możliwości konsultowania czynności z trenerem. Dla osób posiadających odpowiednią wiedzę nie jest to problem. W przypadku braku dużego doświadczenia możemy sięgnąć po filmy na YouTube lub inne materiały, których można znaleźć wiele w Internecie – szczególnie istotna jest technika wykonania poszczególnych ćwiczeń. Niezwykle ważne jest też, aby nie przesadzać. Na efekty zawsze trzeba poczekać, a jeśli będziemy za bardzo obciążać swoje ciało, to możemy nabawić się kontuzji.

Faktem jest, że niezależnie od ilości dostępnego miejsca oraz zasobności portfela, możemy stworzyć w swoim mieszkaniu małą, domową siłownię. Istotne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie, jakie zapewnia właściwy sprzęt, odzież oraz wiedza na temat ćwiczeń. Od dziś zatem nie ma już wymówek – skoro sprzęt jest tuż za ścianą, trzeba zacząć robić formę na lato!

Dodane przez