Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Poznaj historię New Balance - marki, którą pokochali sportowcy!

Charakterystyczne „N”, niepowtarzalny design i budowa, która zyskuje uznanie zarówno u profesjonalnych sportowców, jak i amatorów biegania czy też ludzi, którzy po prostu kochają sportowe obuwie. Tak, to właśnie buty New Balance – niemożliwe do podrobienia. New Balance to jeden z najpopularniejszych producentów obuwia sportowego, w którego ofercie ciągle pojawiają się modele otrzymujące status kultowych. Kiedy jednak buty New Balance stały się czymś więcej, niż tylko obuwiem? Kiedy stały się wyznacznikiem stylu miejskiego i wygody?

Buty New Balance FuelCell Rebel V2 MFCXLG2

Buty New Balance na kurzej łapce

Wszystko zaczęło się w 1906 roku, gdy William J. Riley przybył z Anglii do Stanów Zjednoczonych. A dokładniej wtedy, gdy w głowie Rileya powstał pomysł stworzenia wkładek do butów inspirowanych anatomią kurzej stopy. Skoro kury tak świetnie opierają swoje ciała na trzech pazurkach, dlaczego ludzie nie mieliby tego spróbować. Jego wkładki okazały się rewolucyjne – zwłaszcza dla robotników, którzy przez cały dzień odczuwali ogromny ciężar obuwia. Korzystali z nich jednak także sportowcy, którym równowaga pomagała w osiąganiu lepszych wyników. Riley cenił swoją pracę – ponoć wykonane przez niego wkładki kosztowały 5 dolarów, czyli tyle, za ile można było kupić parę nowych butów. Pomimo tego, jego interes kwitł. Choć nadal nie rozwinął w pełni skrzydeł.

Pierwsze buty New Balance

Nowa równowaga, inspirowana trzema punktami podparcia, z czasem stała się czymś znacznie większym, niż system wkładek do butów. Zanim do tego doszło, w roku 1933 do zespołu Rileya dołączył sprzedawca i marketingowiec Arthur Hall. To właśnie on był pomysłodawcą wkładek, które dopasowują się do kształtu stopy. Riley i Hall nie zatrzymują się, chociaż lata 30. w Stanach to przecież czas kryzysu ekonomicznego. New Balance jednak wyprzedza konkurencję. Wszystko dzięki innowacyjnym pomysłom oraz…butom, które zostają wprowadzone w 1938 roku. Pierwsze buty New Balance wykonane są z kangurzej skóry i kosztują 7 dolarów. Jednak Riley jest pewien swojego produktu – gwarantuje zwrot pieniędzy, jeśli klient nie będzie zadowolony z zakupu.

Buty new-balance 574

Buty New Balance do każdej dyscypliny

Interes kwitnie, a marka New Balance zyskuje coraz większą popularność. Riley i Hall nie mają zamiaru się zatrzymywać, dlatego poszerzają swoją ofertę o obuwie dla bokserów, tenisistów i baseballistów. To wszystko dzieje się już w 1941 roku! Stopy sportowców w Stanach są naprawdę rozpieszczane.

Dwanaście lat później, w roku 1953, duet wspólników rezygnuje jednak z pracy nad marką, sprzedając ją córce Halla oraz jej mężowi. Na szczęście Eleanor i Paul Kidd pragną tego samego, co założyciel marki i jego wspólnik – wznieść buty New Balance na jeszcze wyższy poziom.

Buty New Balance Orthopedic Laboratory

Paul Kidd nie był człowiekiem z przypadku – jego zainteresowanie anatomią stopy okazało się elementem, który wprowadził nową erę w New Balance. A właściwie New Balance Orthopedic Laboratory, gdyż marka zmieniła swoją nazwę, by pokazać, jak profesjonalnie podchodzi do zdrowia stóp swoich klientów. Pierwszym i również przełomowym wydarzeniem dla firmy pod nowymi rządami okazało się wprowadzenie Trackersów. Stały się fenomenem na skalę światową oraz sprawiły, że marka zyskała nowy znak rozpoznawczy – podwójną rozmiarówkę. Po raz pierwszy klienci mogli nie tylko wybierać swoje buty na długość, ale także na szerokość wkładki.

Buty New Balance m2002rsb

Buty New Balance mają nowego właściciela

Kiddowie, po nadaniu marce jego niepowtarzalnego logo (wskazuje się, że powstało ono w latach 70.), sprzedają New Balance Jimowi Davisowi. Już w 1972 Davis wprowadza na rynek nowe obuwie biegowe, które wspiera amortyzację stopy i chroni przed urazami. Buty New Balance M320 szybko zyskały uznanie biegaczy, co przełożyło się na miejsce w rankingu najlepszych butów biegowych według magazynu „Runner’s World”.

Buty New Balance dzisiaj

Od czasu przełomowych butów dla biegaczy M320 zmieniło się wiele – wprowadzenie kolejnych modeli, ciągłe usprawnianie technologii. Jedno się nie zmieniło: podejście marki do swoich klientów i ich stóp. New Balance nadal dba o to, by ich obuwie było przede wszystkim wygodne, wspierające prawidłowe wzorce chodu, co jest istotne nie tylko dla sportowców, ale także zwykłych użytkowników. Właśnie dlatego buty New Balance są uwielbiane przez wszystkich, którzy cenią komfort.

Do zwolenników New Balance można zaliczyć między innymi Steve’a Jobsa, Pharrella Williamsa, Kanye Westa czy dwóch prezydentów USA – Billa Clintona i Baracka Obamę. A Ty masz je już w swojej szafie? Sprawdź nasze buty New Balance i wybierz dla siebie najlepszy model.

Dodane przez