Jak stworzyć garderobę minimalisty?

Minimalizm modowy jest czymś, co staje się coraz bardziej popularne i pożądane.Dążymy do niego, ponieważ kieruje nami dbałość o środowisko i ekologię. Mniej ubrań to mniej odpadów, które zalegają na wysypiskach śmieci i rozkładają się setki lat. Zmniejszenie zakupów po stronie konsumenckiej skutkuje zmniejszeniem produkcji odzieży w fabrykach światowych gigantów – idzie za tym redukcja zanieczyszczenia środowiska. Z drugiej strony mamy aspekt ekonomiczny – nasz portfel będzie o wiele szczęśliwszy, jeśli zafundujemy mu wydatki raz na jakiś czas, a nie kilka razy w miesiącu. Jak zatem najlepiej podejść do tematu i zapewnić swojej szafie minimalizm?

Minimalizm w modzie

Minimalizm w modzie możemy odczytywać dwojako – jako mniejszą ilość posiadanych ubrań i butów oraz jako sposób stylizowania swojego ubioru. Styl minimalistyczny bazuje na ponadczasowych fasonach, stonowanych barwach i klasycznych krojach – taliowanym, prostym i oversizowym. Częstym zabiegiem jest łączenie ze sobą różnych odcieni tego samego koloru. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować się do obu tych zasad jednocześnie! Nadchodząca wiosna to świetny czas na dokonanie tego typu zmian – zarówno w szafie, jak i życiu.

Minimalizm w garderobie, czyli czym jest szafa kapsułowa?

“Szafa kapsułowa” to pojęcie, które w latach siedemdziesiątych wymyśliła Susie Faux, właścicielka butiku w Londynie. Wedle niej, szafa kapsułowa to zbiór niedużej liczby elementów odzieży, które będą uniwersalne i nie wyjdą za szybko z mody. Żeby móc zastosować się do tych zasad, należy wybierać ubrania wysokiej jakości, wykonane z dobrych gatunkowo materiałów. Dobrej klasy materiały i tkaniny, a także odpowiednia pielęgnacja ubrań pozwolą nam cieszyć się nimi przez lata. Zanim pójdziesz na zakupy, zrób listę niezbędnych rzeczy – to bardzo istotne dla garderoby kapsułowej. Dzięki temu unikniemy kompulsywnych zakupów, które, niestety, ale tylko nas oddalą od idei minimalizmu. Na co zatem się zdecydować? Postaw na T-shirt, sweter, koszulę i spodnie w odcieniach bieli, beżu, brązu, czerni, granatu, szarości i błękitu, płaszcz lub kurtkę i wygodne, jednolite kolorem buty.

Czy da się połączyć wygodne obuwie z minimalizmem i klasyką? Jak najbardziej! Buty New Balance to wiele modeli w subtelnych odcieniach, z delikatnie zaznaczonym, stylowym logo. Aby połączyć minimalizm w garderobie i styl minimalistyczny, warto sięgnąć po coś, w czym będzie można chodzić przez cały rok. Przy decydowaniu się na takie modele, warto zwrócić uwagę na podeszwę – warto, aby miała odpowiednie bieżniki, które uchronią nas przed niechcianymi poślizgnięciami na wodzie lub śniegu.

Do minimalizmu w garderobie warto zachęcić również płeć piękną. Możecie, wraz z partnerką, wspólnie zacząć od wyboru wysokiej jakości obuwia. Świetnym pomysłem dla niej będą buty Calvin Klein – marki znanego i cenionego projektanta, którego wysoka jakość jest już ponadczasowa.

A co zrobić z nieużywanymi rzeczami?

Wszystkie nieużywane buty i ubrania zapakuj do worka lub kartonowego pudełka i oddaj potrzebującym – znajdziesz wiele takich miejsc, w których z wdzięcznością przyjmą każdą rzecz. Postaraj się jednak, żeby nadawały się one jeszcze do noszenia. Możesz również co smaczniejsze kąski wystawić na sprzedaż – dawanie ubraniom drugiego życia to piękna rzecz, jaką można zrobić dla naszej planety. Jedno jest pewne – nie wyrzucaj na śmietnik!