Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Pierwszy raz na siłowni - jak się przygotować i od czego zacząć ćwiczenia?

Pierwszy raz na siłowni dla wielu z nas może okazać się bardzo stresujący. Zagubieni w gąszczu tajemniczych urządzeń i zaprawionych w boju sportowców, możemy zgubić własną motywację. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować się na pierwszy trening na siłowni i jak nie stracić zapału.

Kurtka damska New Balance WJ13231DV

Pierwszy raz na siłowni - jak się przygotować?

Plan był prosty - samodzielne i regularne treningi w domu. Trwały kilka dni, po których straciliśmy resztki zapału. Lepszą opcją wydaje się więc trenowanie w grupie, gdzie czerpiąc motywację od aktywnych bywalców siłowni, zapoczątkujemy sportowy tryb życia. Pierwszy raz na siłowni - choć będzie niezwykle ekscytujący - zazwyczaj wiąże się z niemałym stresem. Nieco speszeni i zawstydzeni, pierwszy trening na siłowni rozpoczniemy zapewne i zakończymy na doskonale nam znanym rowerku stacjonarnym. Chcąc tego uniknąć, warto odpowiednio zaplanować pierwszy raz na siłowni i dobrze się do niego przygotować. Pozostaje tylko pytanie - co zabrać pierwszy raz na siłownię?

Wykupienie karnetu, skompletowanie komfortowego stroju sportowego i wybranie odpowiedniego obuwia to absolutna podstawa. Wybierzmy strój wykonany ze sportowych tkanin, które charakteryzują się niską chłonnością wilgoci i z powodzeniem odprowadzają ją na zewnątrz. Świetnym wyborem będą buty New Balance męskie czy damskie dostępne w ofercie streetstyle24.pl. Osoby stawiające pierwsze kroki na siłowni poczują się znacznie pewniej, jeśli będą miały obok siebie osobę towarzyszącą. Pierwszy trening na siłowni warto odbyć pod czujnym okiem trenera personalnego, pracownika siłowni czy chociażby kolegi, który doskonale zna się na rzeczy i wprowadzi nas w arkana sportowej rzeczywistości.

Spodnie damskie adidas Sportswear Studio Lounge 3-Stripes HD4304

Pierwszy trening na siłowni - ćwiczenia na początek

Planując pierwszy dzień na siłowni warto mierzyć siły na zamiary. Swoją przygodę zacznijmy od wykonywania stosunkowo prostych ćwiczeń, a przede wszystkim odpowiedniego przygotowania ciała. Niezależnie od tego, czy jest to nasz pierwszy trening na siłowni czy powrót na nią po dłuższej przerwie, małymi krokami dążmy do perfekcji. Krótka rozgrzewka, skłony, przysiady czy brzuszki - to właśnie tak powinny wyglądać nasze początki na siłowni. Doskonałym rozwiązaniem na start będzie trening, który równomiernie zaangażuje wszystkie nasze mięśnie.

Pierwsze wizyty na siłowni warto rozpocząć od strefy cardio - kilkanaście minut na orbitreku czy bieżni będzie doskonałym zapoczątkowaniem treningu. W dalszej kolejności możemy spróbować swoich sił na innych urządzeniach, pamiętając o stosunkowo niewielkim obciążeniu. Pamiętajmy, że zarówno pierwsza wizyta na siłowni, jak i każda kolejna powinna nauczyć nas przede wszystkim poprawnego wykonywania ćwiczeń. W końcu to właściwa technika wpływa na efektywność naszych treningów i zmniejsza ryzyko urazów czy kontuzji.

Początki na siłowni - jak często ćwiczyć?

Chcąc bardzo szybko zauważyć efekty aktywności i włożonego w nią wysiłku, niekiedy narzucamy sobie błyskawiczne tempo. Początki na siłowni rządzą się jednak swoimi prawami i wymagają rozsądnego podejścia do tematu. Zanim rozpoczniemy ćwiczenia warto skonsultować się z doświadczonym trenerem personalnym, który pomoże nie tylko ustalić cel treningów, ale dostosuje także metody treningowe do naszej kondycji fizycznej i indywidualnych możliwości. Co więcej - pamiętajmy o tym, że po każdym wysiłku nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację.

W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem wydaje się trening 3 razy w tygodniu. Z czasem możemy zwiększyć zarówno jego częstotliwość, jak i intensywność. Pamiętajmy, że ważna jest jednak systematyczność. Plan treningowy możemy także uatrakcyjnić wprowadzając do niego elementy outdoorowe. Zainspiruj się naszym artykułem: Nie masz pomysłu na trening outdoorowy?, w którym omawiamy propozycje na aktywności w terenie.

Co zrobić, by pierwsza wizyta na siłowni nie była ostatnią?

Pierwsza wizyta na siłowni może budzić w nas różne odczucia. Jednego zainspiruje i zachęci do regularnej aktywności, natomiast innego może skutecznie zniechęcić. Jeśli nie chcesz tracić zapału i motywacji, jaka towarzyszyła pierwszym treningom na siłowni, pamiętaj przede wszystkim o postawieniu sobie realnego celu. Niezależnie od tego, czy na końcu Twojej drogi stoi chęć zrzucenia zbędnych kilogramów czy nabranie masy mięśniowej, zacznij od małych kroków. Nie poddawaj się po pierwszych treningach, a daj sobie co najmniej miesiąc - to po takim czasie jesteś w stanie zauważyć jakiekolwiek efekty swojej pracy. Jeśli chcesz zredukować swoją wagę, na początek postaw sobie za cel zrzucenie 5, a nie 20 kilogramów. Nie narzucaj sobie morderczego tempa i pamiętaj o czasie niezbędnym dla regeneracji. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać niektórych ćwiczeń, nie martw się - pamiętaj, że jakikolwiek ruch jest zdecydowanie lepszy od jego braku.