Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Ćwiczenia oddechowe - kiedy należy je wykonywać i dlaczego są ważne?

Oddech - zaczyna życie każdego człowieka. Jest koniecznością i czynnością, którą wykonujemy intuicyjnie. Rzadko zastanawiamy się nad prawidłowością oddechu i tym, w jaki sposób wpływa on na nasze funkcjonowanie. Tymczasem ćwiczenia oddechowe i prawidłowe techniki oddechowe mają kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia, kondycji psychicznej i komfortu funkcjonowania.

Bluza damska adidas Originals Primeblue SST Track Jacket HS6765

Ćwiczenia oddechowe - oddech w codziennym życiu

Oddychanie jest podstawową funkcją życiową. Człowiek bez jedzenia jest w stanie wytrzymać kilkanaście dni. Bez picia - około 3 dni. Bez oddychania nie wytrzymamy dłużej niż 5 minut. Niemal każdy nasz oddech jest automatyczny, a mechanizm oddychania wydaje się banalnie prosty. Głównym zadaniem naszego oddechu jest wymiana gazowa - dostarczając organizmowi tlenu, jednocześnie usuwamy z niego nadmiar dwutlenku węgla.

Ćwiczenia oddechowe pozwolą nam poprawić jakość naszego oddechu, a odpowiednie techniki oddechowe przełożą się na zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania. Trening oddechowy pozwoli nam na wypracowanie prawidłowego wzorca, który sprawi, że nasz organizm zacznie pracować optymalnie na wielu płaszczyznach. W tym miejscu warto zaznaczyć, jak ogromne znaczenie ma oddychanie chociażby w sytuacjach stresowych. Co najważniejsze - odpowiednie ćwiczenia oddechowe na stres pozwolą nam go opanować. Kontrola i ćwiczenie oddechu będzie w tym przypadku najlepszą i najszybszą drogą do uspokojenia naszego ciała i wyciszenia psychiki.

Warto zwrócić uwagę także na to, jak ogromną rolę odgrywają ćwiczenia oddechowe i nauka prawidłowego oddechu w przypadku kobiet i mięśni dna miednicy. Mięśnie te wraz z przeponą stanowią tzw. cylinder oddechowy, który stanowi centrum stabilizacji naszego ciała. Są jednymi z najważniejszych mięśni w organizmie każdej kobiety. Podtrzymują pęcherz moczowy, stabilizują kręgosłup czy wpływają chociażby na funkcje seksualne oraz wspomagają poród siłami natury. To właśnie one wraz z mięśniami brzucha są aktywne podczas całego cyklu oddechowego.

Buty damskie adidas Originals Superstar FU7712

Ćwiczenia oddechowe dla aktywnych - dlaczego są tak ważne?

Trening oddechowy to świetny sposób nie tylko na poprawę ogólnego samopoczucia, ale także wsparcie naszej sprawności fizycznej. Odpowiednie techniki oddechowe sprzyjają centralnej stabilizacji, która sprawia, że wykonywane przez nas ćwiczenia są mniej kontuzjogenne i bezpieczniejsze. Zagadnienie to powinno więc zwrócić uwagę chociażby osób zainteresowanych tym, jak wzmocnić odporność poprzez aktywność fizyczną i żyć zdrowo.

Zatem, jak oddychać podczas treningu? Najważniejsza zasada to ta mówiąca o wciąganiu powietrza do płuc nosem. Warto również pamiętać, że nadmierne oddychanie przeciąża mięśnie oddechowe, co zmniejsza naszą wydolność fizyczną. Z kolei zbilansowany oddech pomoże utrzymać homeostazę, dzięki czemu zmęczenie przyjdzie znacznie później.

To właśnie dlatego ćwiczenia oddechowe dla aktywnych i wypracowanie prawidłowej mechaniki oddychania są tak ważne, by zachować maksymalną wydajność płuc i wydolność wysiłkową. Kiedy już podbudujemy własną wytrzymałość, pozostanie nam jedynie skompletowanie stroju sportowego. Koszulki sportowe męskie, spodnie, buty czy inne akcesoria sportowe - wszystko to oferuje strona streetstyle24.pl.

Techniki oddechowe - jak robić to poprawnie?

Mechanika oddychania to nic innego jak wdech i wydech. Ten naprzemienny rytm każdego dnia utrzymuje nas przy życiu. Wyróżnia się dwie grupy mięśni oddechowych - właściwe oraz dodatkowe. Do tych pierwszych zalicza się między innymi przepona, która w oddychaniu odgrywa kluczową rolę. Dlaczego?

Prawidłowy oddech to oddech przeponą. Jest to tak zwany oddech 360 stopni, podczas którego poszerza się wymiar dolnej części klatki piersiowej i brzucha. Podczas wdechu, gdy przepona się obniża, dolne żebra rotują na zewnątrz. Z kolei podczas wydechu, przepona unosi się go góry, a jama brzuszna delikatnie zapada. Pamiętajmy, że wdech i wydech powinien być wykonywany przez nos - oddychanie przez usta naraża nasze drogi oddechowe, a co więcej - powoduje nadmierne straty wody.

Trening oddechowy – przykłady ćwiczeń

Wiemy już, jak ważne jest ćwiczenie oddechu. Zatem, jak wykonywać ćwiczenia na oddech? Te powinny stać się stałym punktem każdego dnia. Poświęćmy kilka minut na trening oddechowy, zredukujmy stres i naładujmy się pozytywna energią.

Ćwiczenie 1.

Usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Rozluźnij mięśnie i zamknij oczy. Skup się na oddechu przeponowym. Wciągnij powietrze nosem, policz do pięciu i powoli wypuść je ustami.

Ćwiczenie 2.

Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem. Za pomocą palca zamknij jedno nozdrze i weź pełny wdech. Zwalniając jedno nozdrze, automatycznie zamknij drugie, by wypuścić powietrze.

Ćwiczenie 3.

Usiądź wygodnie z rozluźnionymi ramionami. Weź wdech nosem, po czym zaciśnij usta zostawiając malutką dziurkę dla powietrza. Wykonaj powolny wydech przez zaciśnięte usta.

Ćwicz razem z nami i odetchnij pełną piersią!