Znajdź sklep Blog
Bezpłatna dostawa przy zakupach za min. 349 zł Szczegóły
Zapisz się do newslettera

Sposoby na zwiększenie motywacji do treningów

Każdy ma priorytety, a dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia ważna jest forma. Nie w znaczeniu bycia fit czy kaloryfera na brzuchu. Chodzi o utrzymywanie określonej kondycji psychicznej i fizycznej. Takiej, która pozwala na zadowalającą jakość życia. Zdarza się jednak, że nasza motywacja do ćwiczeń nagle spada, czemu zdecydowanie sprzyja nadmiar obowiązków czy niekorzystna aura za oknem. Dlatego dziś podpowiemy, jak zmobilizować się do treningu, gdy nie czujemy się w pełni w formie.

Buty adidas Streetmighty EG4345

Systematyczność i konsekwencja to podstawa

Najtrudniejsze w treningach jest bycie systematycznym i konsekwentnym. By zachować kondycję, trzeba ciągle się motywować do kolejnych ćwiczeń. Nie jest to łatwa sprawa, bo każdy ma czasem gorszy dzień lub po prostu mu się nie chce. Nie mówiąc już o poważniejszych problemach. To takie chwile, kiedy motywacja szybko spada, a odrobienie tej straty jest znacznie trudniejsze. Na wypadek takich sytuacji dobrze mieć w zanadrzu gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego warto nadal ćwiczyć. Czemu to jest dla mnie ważne? Warto zapisać swoje cele na kartce, które w chwilach zwątpienia i braku chęci będziesz mógł przeczytać i na nowo poczuć to co wtedy, gdy je spisywałeś. Nawet jeśli w tym momencie to nie pomoże, to zawsze warto mieć określone cele, do których się dąży.

Czy każdy ma mieć motywację?

To pytanie za milion dolarów, ale warto się nad tym zastanowić. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcę systematycznie ćwiczyć, a jeśli tak, to dlaczego? To podstawa każdego działania. I nie ma tu złych odpowiedzi. Jedni odpowiedzą, że chcą schudnąć, inni, że lepiej się czują, kiedy ćwiczą. Dodatkową korzyścią dla wszystkich, którzy nie mają przeciwwskazań, jest to, że wysiłek fizyczny uspokaja. Regularne treningi zapewniają pewien balans, dzięki któremu można zrelaksować ciało po całym dniu pracy. Wewnętrzny spokój to może być bardzo dobra zachęta. Na co dzień większość ludzi jest bombardowana bodźcami, a to dekoncentruje. Znalezienie lekarstwa na ten stan będzie celem wielu ćwiczących. Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia powodują spadek poziomu stresu, dlatego warto pamiętać o tym, gdy dopadnie nas niemoc - nawet krótki trening sprawi bowiem, że poczujemy się lepiej psychicznie.

Plecak Vans

Ćwiczenia pomagają w budowaniu relacji

Ilu ludzi, tyle priorytetów. I to właśnie one motywują do działania. Do tej pory padł argument o ćwiczeniu dla zdrowia i to jest bardzo dobry argument. Każdy chce być zdrowy, by móc się realizować i rozwijać. Ludzie żyją kilkadziesiąt lat, a czasem i dłużej. Im też potrzebna jest siła napędowa. Poza omówioną motywacją związaną ze zdrowiem i spokojem, istnieją jeszcze inne sposoby skłaniające do systematycznych treningów. Tym razem nie będą zwrócone do naszego wnętrza, tylko na zewnątrz. Otwieranie się na innych ludzi w ramach ćwiczeń może wzmocnić nasz dobrostan. Na zajęciach na siłowni czy podczas grupowych zajęć fitness, a także w czasie joggingu w parku możesz zawrzeć nowe znajomości, z którymi wspólnie będziesz dążyć do swojego sportowego celu. To okazja nie tylko do zdobycia kompana do wspólnych treningów, ale może i przyjaciela na całe życie.

Motywacja w grupie

Bardzo popularnym i skutecznym sposobem motywacji do treningów jest organizowanie się w grupy. Większe grono to skupisko chęci do zmiany, czyli jedynego paliwa potrzebnego do efektywnych ćwiczeń. Wspólny wysiłek fizyczny w grupie ma to do siebie, że motywuje ludzi nawzajem. Zżyta ekipa będzie starała się utrzymywać określone tempo i system treningowy. Każdy stara się dotrzymać kroku pozostałym, nie poddawać się przy trudniejszych ćwiczeniach. Ponadto siła grupy to doskonały motywator - wzajemne zachęcanie do treningów sprawia, że trudniej jest nam znaleźć wymówkę, by zrezygnować z ćwiczeń.

adidas originals superstar fu7712

Po treningu są jeszcze inne przyjemności

W ramach trenowania można jeszcze inaczej łączyć przyjemne z pożytecznym. Zamiast wszystko robić razem, można spróbować po kolei. Niektórzy wolą na przykład najpierw poćwiczyć, a potem pogadać lub pójść do kina czy na kawę. I to też jest w porządku. Nie każdy ma podzielność uwagi, a zdekoncentrowanie się podczas treningu na siłowni lub sali gimnastycznej może źle się skończyć. Za to zupełnie inaczej będzie się ćwiczyło, jeśli jest się zmotywowanym przez nagrodę. Czyli najpierw godzinka wyciskania ciężarów, prysznic, a potem kino i kawa z kimś fajnym. Na myśl o spotkaniu zawsze inaczej się wykonuje zadania, a forma znowu robi się sama.

Adidas buty robi dla nas, a my musimy tylko po nie sięgnąć

To tak jak z kondycją i motywacją, żeby ją utrzymać. Najważniejsze to przetłumaczyć sobie, dlaczego chce się ćwiczyć i czemu jest ważne, żeby robić to regularnie. Wszystko inne to pestka. Nie ma większego znaczenia, czy bodźcem będzie nagroda, dobre towarzystwo, czy odzyskanie wewnętrznego spokoju. Mając wygodny strój do ćwiczeń, Adidas buty i odpowiednią motywację, możemy osiągnąć sukces. A utrzymanie formy jest niewątpliwie osiągnięciem. Jeśli przy okazji uda się kogoś poznać, spędzić dobrze czas razem, albo zobaczyć fajny film, to nawet lepiej.

Dodane przez